16 sierpnia 2017

HOGCOŚTAM - czym jest Högskoleprovet

♥ Siemaneczko człowieczki ♥

Przyznaję się bez bicia bardzo długo zwlekałam z napisaniem tego postu bądź jakiegokolwiek nawiązującego do mojego mieszkania w Szwecji. Za każdym razem wychodziłam z założenia że w internecie jest wystarczająco informacji na temat tego kraju i moje posty raczej nie są nikomu do szczęścia potrzebne.
Jednak gdy założyłam mojego "studygrama" zaczęłam dostawać coraz więcej wiadomości dotyczących Szwecji, edukacji tutaj itd. Nie będę ukrywać czasami te wiadomości są cholernie nie miłe i często po prostu się z nich śmieje jednak czasami zdarzy się tak że taka mała szpileczka zaboli ♥ Dlatego postanowiłam że w miarę możliwości czasowych (i chęci) będę coś tutaj skrobała na temat mojej edukacji, mieszkania tutaj i takie tam. 

Dzisiaj chce wreszcie (mam nadzieję że mi się uda) rozwiać niejasności i wytłumaczyć wam czym do cholerki jest ten cały HOGCOŚTAM i dlaczego zwykle krótko i szybko odpowiadam "szwedzka wersja matury ;) " jednak czy to naprawdę jest podobne do matury? 

Högskoleprovet jest egzaminem NIEOBOWIĄZKOWYM oraz nie ma ograniczenia prób podejścia, wieku oraz jest płatny. Daje on możliwość dostania się na wymarzony kierunek studiów gdyż wiele uczelni ma specjalną ilość miejsc gdzie patrzy tylko i wyłącznie na wynik z Högskoleprovet a nie na oceny z gymnasiet (liceum) .
Do Högskoleprovet można podejść nawet milion razy jedynie co nas ogranicza to obowiązek zapłacenia za każdy egzamin (450 kr) oraz to że odbywa się on tylko i wyłącznie dwa razy w roku. Charakteryzuje go to że wszystko odbywa się jednego dnia - w sobotę bądź w niedzielę. Wszyscy chętni zbierają się w wyznaczonym przez uniwersytety miejscu i piszą po kilkanaście godzin z drobnymi przerwami.

Do Högskoleprovet najlepiej podejsc kilka razy (oczywiscie o ile sie nam nie uda za pierwszym razem osiagnac naszego wymarzonego wyniku) poniwaz nawet jesli zle nam pojdzie za drugim razem to zawsze ten najwyzszy wynik jest brany pod uwage. Wynik jest wazny przez 5 lat dzieki czemu mozemy dac sobie szanse na poprawe :) .

Egzamin dzieli się na dwie części - na część matematyczną (Kvantitativa delen) oraz na część językową (Verbala delen).
Przykładowy dzień egzaminacyjny polega na tym że zaczyna się od egzaminu z części mateamtycznej gdzie znajduję się 40 zadań, następnie po krótkiej przewie siada się do egzaminu językowego w którym znajduję się również 40 zadań. Po egzaminie językowym jest dłuższa przerwa aby iść zjeść lunch i troszkę się uspokoić. Myślicie że to koniec?
Nie nie zaraz po lunchu wraca się na tą samą salę i jest tak zwana powtórka z rozrywki - czyli egzamin matematyczny 40 zadań po czym egzamin językowy 40 zadań (zupełnie inne zadania!) po kolejnym sprawdzeniu komisji czy na pewno my to my możemy iść do domu z modlitwą abyśmy osiągneli nasz wymarzony wynik! Dzień egzaminacyjny zazwyczaj kończy się pomiędzy godziną 17-18.

Egzamin jest tylko i wyłącznie w języku SZWEDZKIM *poza częścią ELF czyli czytanie ze zrozumieniem w języku angielskim*.
Wszystkie odpowiedzi zaznaczamy na osobnej karcie odpowiedzi. KAŻDE ZADANIE JEST ZAMKNIĘTE - wybieramy odpowiedź od A-D bądź od A-E.
 Tak jak wspomniałam wyżej Högskoleprovet odbywa się dwa razy w roku w miejscu wyznaczonym przez uczelnie. Gdy rejestrujemy się na niego (zapisy otwierają się zazwyczaj ponad 2 miesiące przed samym egzaminem i trwają 3 tygodnie) tydzień przed samym egzaminem dostajemy informacje gdzie i o której mamy się stawić na egzamin. Najczęściej jest to w jakiejś szkole w naszym mieście (musimy koniecznie zaznaczyć w jakim mieście chcemy pisać egzamin).

Jeżeli błędnie zaznaczymy miejsce w którym chcemy pisać egzamin w każdym momencie możemy je zmienić - tylko pamiętajcie! Każda zmiana miasta jest dodatkowo płatna! :)

Egzamin odbywa się dwa razy w roku. Raz w semestrze wiosennym i raz w semestrze jesiennym.
Dla przykladu w 2018 odbedzie sie on:
1. sobota 14 kwietnia - semestr wiosenny
2. niedziela 21 pazdziernik - semestr jesienny
vad är högskoleprovet, czym jest högskoleprovet, studygram

Część matematyczna to chyba jedyna część egzaminu do której można się bardzo dobrze przygotować! Im więcej zadań rowiążemy (szczególnie tych ze starszych egzaminów) tym mamy szansę jak najlepiej napisać sam egzamin! Trzeba tylko uważać bo wiele zadań jest naprawdę banalanie prostych przez co tym bardziej łatwiej jest się pomylić!
Część matematyczna dzieli się na:
XYZ - (matematisk problemlösning) Zadania gdzie zazwyczaj trzeba coś wyliczyć i wybrać odpowiedź A-D . Są zazwyczaj różne zadania z wyznaczeniem danej liczby, obliczeniem prawdopodobieństwa itp. 

KVA - (kvantitativa jämförelser) Ta część egzaminu polega na przeczytaniu polecenia i zaznaczenia która odpowiedź jest większa od drugiej. Dla przykładu:
Mamy polecenie że Kasia ma 3 jabłka a Iza 2 banany po czym pod tym mamy informacje -
I Kasia ma więcej owoców niż Iza
II Iza wyrzuciła banana
Po czym musimy zaznaczyć w odpowiedzi że I jest większe od II bo w końcu Kasia ma więcej owoców.
Nadaję się na nauczyciela, haha!

NOG - (kvantitativa resonemang) Polega wyłącznie na myśleniu i wyciąganiu wniosków polega na tym że opcja I jest najczęściej prawdziwa a II już nie i naszym zadaniem jest zaznaczenie
A. 1 tak ale nie 2
B. 2 tak ale nie 1
C. 1 razem z 2
D. 1 i 2 są takie same
E. żadne się nie zgadza

DTK - (diagram, tabeller och kartor) Mapy, diagramy, tabelki i statystyka. Najczęściej mamy tabelkę na pół strony i do niej dołączone 3 zadania gdzie musimy wybrać poprawną odpowiedź odczytując bądź wyliczając to z diagramu/mapy/tabelki. 

szwecja, stabilo, studygram, sverige, ciekawostki o szwecji

Część językowa to część której z jednej strony się nie boje a z drugiej aż czuje jak bulgocze mi w brzuchu na samą o myśl o niej!
Egzamin językowy składa się z części:
ORD - (ordförståelse) 10 zadań gdzie naszym zadaniem jest do danego słowa dobrać definicje bądź synonim. Na całą tą część najlepiej poświęcić mniej niż 3 minuty aby mieć czas na ostatnie sprawdzenie odpowiedzi przed końcem. Dla przykładu mamy podane słowo ARBUZ i w alternatywach mamy podane:
A.  stół
B. defibrylator
C. szczęście
D. owoc
E. ornitologia

LÄS - (läsförståelse) Kilka tekstów zawyczaj długich i dość nie ciekawych i musimy wybrać odpowiedź na pytania nawiązujące do przeczytanego tekstu. Zazwyczaj tekst jest na ponad jedną strone A4.

MEK - (meningskomplettering) Mamy podane dość długą wypowiedź zazwyczaj na kilka zdań i naszym zadaniem jest wybranie słów które idealnie pasują do całej wypowiedzi.

ELF - (engelsk läsförståese) Ostatnia część egzaminu jest identyczna do tej LÄS jedyną różnicą jest to że ELF jest jedyną częścia całego Högskoleprovet która jest w języku angielskim.
 Zdecydowanie warto! Nawet jeśli nie uda nam się osiągnąć naszego wymarzonego wyniku (0.0-2.0) to mamy możliwość spróbowania jeszcze raz!
Wiele osób pisało egzamin 5 razy zanim osiągnęło swój wymarzony wynik. W październiku będę pisała mój pierwszy w życiu Högskoleprovet i nie będę ukrywała CHOLERNIE SIĘ STRESUJE.
Jednak podchodzę do tego z założeniem że jeśli mi się uda to mam zagwarantowane miejsce na moim wymarzonym kierunku - jeśli nie to spróbuje drugi raz. Ewentualnie wykorzystam któryś z innych planów!

Nie wiem czy udało mi się to jasno wyjaśnić. Niestety ale za każdym razem gdy próbuje coś wytłumaczyć ze szwedzkiego czuje jak mój mózg kręci piruety - no niestety nie jestem tłumaczem tylko zwykłym użytkownikiem języka, haha!

Czy jest to podobne do polskiej matury? Oczywiscie ze nie jest! Jednak moim zdaniem o wiele latwiej jest komus powiedziec ze to matura niz rozdrabniac sie ze to takie skomplikowane cos, haha!


W razie gdyby coś was interesowało możecie pisać do mnie na instagramie SVENSKDOCTOR bądź napisać na mojego maila emilia.versjada@gmail.com

PO WIECEJ INFORAMCJI POLECAM ZAJRZEC NA:
studera.nu
ministerstwo magii : skolverket.se
♥ Miłego dnia! ♥

33 komentarze:

  1. Nigdy nie słyszałam o tym egzaminie :D
    MÓJ BLOG - KLIK

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie słyszałaś hmmm ale spoko szwedzi nie słyszeli o czymś takim jak egzamin gimnazjalny, szóstoklasisty -pewnie dlatego że to dotyczy ludzików w konktetnym kraju a nie całego świata. Sorki ale nie dało sie tego nie skomentować

      Usuń
  2. Powodzenia w takim razie :D

    rilseee.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  3. O matko, pierwszy raz słyszę o takim egzaminie, ale życzę powodzenia!

    Mój blog:
    inspiracjeamelii.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  4. O matko! Kilkanaście godzin.:O
    W takim razie powodzenia!!
    Obserwuję!;)

    https://lessarax.blogspot.de

    OdpowiedzUsuń
  5. Super post, nigdy o tym nie słyszałam!
    Powodzenia!

    mondayxmorning.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  6. NIgdy o tym nie słyszałam.
    Powodzenia Kochana :)
    https://mylifeiswonderful9.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  7. Fajny taki egzamin. Przynajmniej można przystępować do niego kilka razy. :)

    http://justdaaria.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  8. Nigdy nie słyszałam o takim egzaminie, ale fajnie, że napisałaś takiego posta :)

    https://weruczyta.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  9. nie słyszałam nigdy o tym, fajnie się czegoś dowiedzieć ;) powodzenia ;*
    pozdrawiam cieplutko xkroljulianx

    OdpowiedzUsuń
  10. Duży plus, że możecie go poprawiać trochę mniej fajnie, że płatny, ale chyba to nie jest strasznie wielka cena, prawda? Czy mój przelicznik walutowy w głowie coś szwankuje? :P

    W każdym razie będę trzymać kciuki i na pewno dasz sobie świetnie radę!

    >> vanillia96.blogspot.com <<

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zalezy dla kogo, haha 🙈
      Dla mnie mimo wszystko to nie mala kwota ale w porownaniu do tego ze inne egzaminy (np. na prawo jazdy) kosztuja kilka tysiecy to w sumie mozna podejsc do tego ze to nie duza kwota 😅💖

      Usuń
  11. Wow, nigdy wcześniej o niczym takim nie słyszałam :) Wygląda na dość skomplikowany test. Jednak to jest dobra opcja dla osób bardziej ambitnych :) Powodzenia życzę w październiku :)
    Pozdrawiam
    FotoHart

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo ciekawy wpis! Warto czasem dowiedzieć się czegoś nowego ;)
    Pozdrawiam, Marlena :*

    ♡ MÓJ KANAŁ NA YOUTUBE ♡
    ♡ MÓJ BLOG ♡

    OdpowiedzUsuń
  13. Ciekawy post :)

    https://bysanndra.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  14. Ciekawy pomysł na post, powodzenia w październikowym pisaniu <3

    Mój blog

    OdpowiedzUsuń
  15. Bardzo przydatny post, fajnie, że dzielisz się swoją wiedzą :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Czy zdradziłabyś czego się aktualnie uczysz?
    Fajnie, że poruszasz takie tematy.

    Pozdrawiam, Monika z bloga http://by-monique.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Za kilka dni (dokladnie w srode 🙈) zaczne 3 klase w liceum na profilu naturvetenskap 💓 Dosc podobne do polskiego bio-chema 😁

      Usuń
  17. Wow, naprawdę wizja tego egzaminu wygląda super i nie wiem czy nie byłaby to lepsza opcja od polskiej matury :D tak mi się wydaje, że dla mnie byłby to egzamin mniej stresujący, głównie przez wzgląd że nie ma egzaminów ustnych a to była dla mnie naprawdę zmora. Już sobie wyobrażam taki egzamin w Polsce :D Ludzie naprawdę zdawaliby po milion razy. I większość osób kończących szkołę po prostu by się nie uczyła. Znam to, bo do matury też się nie uczyłam :D Życzę ci powodzenia abyś za pierwszym razem napisała wszystko perfect i żebyś miała zadowalający cię wynik :)
    pozdrawiam cieplutko myszko :*
    ayuna-chan.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  18. No nieźle. Bo w życiu najważniejsza jest inteligencja,a nie wykształcenie. Fajnie, że istnieją takie egzaminy ;) obserwuję i zapraszam do obserwacji mojego bloga. Pozdrawiam.
    NATALIEFASHION97

    OdpowiedzUsuń
  19. Ciekawy zwyczaj, powodzenia ;).
    http://modoemi.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  20. O kurczę, zaskoczyłaś mnie tym, że do tego egzaminu można podchodzić tyle razy, ile mamy ochotę. Bardzo ładnie to wszystko ujęłaś! :)
    ohmylifex.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  21. Pierwszy raz słyszę o tym egzaminie, ale prezentuje się całkiem spoko. Przeraża mnie ilość tych zadań z matematyki, ale fakt, że można pisać go kilka razy jakoś to wyrównuje. Fajnie, że napisałaś taki post, bo sama pewnie nigdy bym o tym nie poczytała. Trzymam kciuki żeby udało Ci się zdobyć wymarzony wynik za pierwszym razem!!

    the-fight-for-a-dream.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  22. Hey! Hi!
    I really liked the post hehe. I just got to know your blog and I'm following it, will you still give me back?. Thank you. Thank you.

    A hug!

    OdpowiedzUsuń
  23. Ciekawa sprawa :) życzę powodzenia!

    Pozdrawiam,
    Karolina [BLOG]

    OdpowiedzUsuń
  24. Zazdroszczę mieszkania Szwecji :)
    Fajny post
    MY BLOOOG

    OdpowiedzUsuń
  25. Bardzo ciekawy post, bardzo fajnie to wytłumaczyłaś. Zastanawia mnie tylko to, że u nas np. jak ktoś chce iść na medycynę to musi zdawać na maturze biologię i chemię. A tutaj nie ma takich przedmiotów? Czy w takim razie idąc na medycynę w Szwecji idę z nastawieniem, że tam mnie wszystkiego od początku nauczą? Czy jak to wygląda?
    Trzymam za Ciebie kciuki, poradzisz sobie doskonale, chociaż wiem, że dla osoby, która nie jest native speakerem pisanie takiego testu jest dwa razy bardziej stresujące.
    Chętnie poczytam więcej takich tekstów o różnicach między Polską a Szwecją, bo to bardzo interesujące. Słyszałam, że tam ściąganie traktowane jest jak kradzież i są wyciągane ogromne konsekwencje, poza tym Szwedzi sami uważają, że to jest bardzo złe. Czy tak jest naprawdę?
    pozdrawiam,
    ann-aspiration

    OdpowiedzUsuń

- Bardzo dziękuję za każdy komentarz ! <3 -
- Zostaw namiary na siebie na sto procent zajrze! -
- Komentarz u mnie = komentarz u ciebie -
- Odwiedzam każdego kto zostawia u mnie po sobie ślad! -
- Bardzo dziękuje za każdą obserwacje! <3 -
- Nie bawie sie w LBA ale dziekuje za nominacje -
- Wulgaryzmy i obraźliwe komentarze zostają usuwane-
- Nie pytaj obs za obs, po prostu zaobserwuj -